Jazda samochodem pod wpływem alkoholu

Z racji ostatnich zdarzeń na drodze z udziałem osoby medialnej, warto przyjrzeć się prawnym aspektom jazdy pod wpływem alkoholu, oraz jakie kroki prawne można podjąć, gdy zaistnieje taka sytuacja.

Zacznijmy od różnic między stanem po użyciu alkoholu a stanem nietrzeźwości. Zasadnicza różnica pod kątem prawnym pomiędzy tymi  stanami polega na tym, że w przypadku pierwszego z nich, prowadzenie pojazdu mechanicznego jest wykroczeniem, a w przypadku drugiego, to już jest przestępstwo.

Dowiedz się więcej: Jazda samochodem pod wpływem alkoholu

Stan po użyciu alkoholu zachodzi wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 a 0,5 promila, bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza (przewidziana sankcja to grzywna lub areszt oraz zakaz prowadzenia pojazdów). Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza wyżej wskazaną normę (sankcją jest  kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów).

Skazany za jazdę pod wpływem alkoholu, wobec którego orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów, może ubiegać się o złagodzenie tego środka karnego poprzez złożenie wniosku o blokadę alkoholową, która uniemożliwia uruchomienie silnika, gdy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg/dm3. Lepiej zapobiegać takim sytuacjom, ale jeśli już się zdarzy, można czasem z takiego instrumentu skorzystać.