Co dalej w kredytach frankowych

Najnowsze orzeczenie w sprawie kredytów frankowych zapadło w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 12 stycznia br., w sprawie o sygn. akt C- 488/23 u. Jest ono korzystne dla Kredytowiczów i rozwiewa wątpliwości co do możliwości występowania przez banki do sądu z pozwem o waloryzację świadczenia. Po stwierdzeniu nieważności umowy kredytu frankowego hipotecznego, banki nie …

Co dalej w kredytach frankowych Czytaj więcej

ZMIANA ALIMENTÓW

Kontynuując temat opieki naprzemiennej i aspektów finansowych z poprzedniego postu, skupmy się na sytuacji, gdy chcielibyśmy zmiany wysokości świadczeń pieniężnych na dziecko. Zgodnie z art. 138 KRiO, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Sąd bowiem nie ustanawia alimentów na dziecko raz na zawsze, bez możliwości ich zmiany. Zarówno …

ZMIANA ALIMENTÓW Czytaj więcej

ALIMENTY

Kontynuując temat opieki naprzemiennej, z poprzedniego postu, warto pochylić się nad zagadnieniem obowiązku alimentacyjnego. Sprawowanie opieki wspólnej nie znosi obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec ich dziecka. Polskie prawo mówi, iż obowiązek rodziców ponoszenia ciężarów związanych z utrzymaniem i wychowaniem potomstwa jest niezależny od tego, z którym z rodziców przebywa. Patrząc na ten przepis pod kątem opieki …

ALIMENTY Czytaj więcej

Opieka naprzemienna nad dzieckiem

Jedną z ważniejszych kwestii, którą sąd rozpatrując sprawę o orzeczenie rozwodu lub separacji musi jednocześnie unormować, jest zakres kontaktów rodziców z dziećmi. Z racji tego, że opieka naprzemienna jest coraz częściej pojawiającym się rozwiązaniem, warto pochylić się nad jej specyfiką. Wyjaśnijmy czym jest opieka naprzemienna, jakie są jej zasady i w jaki sposób ją ustanowić …

Opieka naprzemienna nad dzieckiem Czytaj więcej

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu

Z racji ostatnich zdarzeń na drodze z udziałem osoby medialnej, warto przyjrzeć się prawnym aspektom jazdy pod wpływem alkoholu, oraz jakie kroki prawne można podjąć, gdy zaistnieje taka sytuacja. Zacznijmy od różnic między stanem po użyciu alkoholu a stanem nietrzeźwości. Zasadnicza różnica pod kątem prawnym pomiędzy tymi  stanami polega na tym, że w przypadku pierwszego …

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu Czytaj więcej

Nadzwyczajna zmiana stosunków

Obecnie z powodu dynamicznego wzrostu inflacji coraz częściej sięga się po art. 357(1) Kodeksu cywilnego, który wprowadza zasadę, że jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd, po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia …

Nadzwyczajna zmiana stosunków Czytaj więcej

Kredyty frankowe – do jakiego sądu złożyć pozew.

Kredyty frankowe spędzają sen z powiek wielu kredytobiorcom, którzy zanęceni przez banki wyższą zdolnością kredytową zdecydowali się na zawarcie takiego właśnie kredytu. Ostatnia praktyka banków, w szczególności Banku PKO BP S.A., zmierza do zawierania ugód pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Nie dla wszystkich takie ugody są jednak korzystne. Nadal pozostaje więc otwarta droga sądowa do złożenia …

Kredyty frankowe – do jakiego sądu złożyć pozew. Czytaj więcej

Bat na zawodach

Bat w teorii jeździectwa jest zaklasyfikowany jako „pomoc jeździecka”, obok między innymi dosiadu czy łydki i stanowi tzw. dodatkową (sztuczną) pomoc, obok pomocy naturalnych. Użycie bata bywa kontrowersyjne. Jednak prawidłowo stosowany bat nie będzie nigdy źródłem lęku u konia. Bat jest wciąż używany zarówno w jeździectwie klasycznym jak i naturalnym, bywa stosowany nie tylko do …

Bat na zawodach Czytaj więcej

Maseczki a jazda konna.

Krótki fragment z nowego rozporządzenia w sprawie noszenia maseczek w przestrzeni publicznej:§ 27. 1. Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, (…..), ust i nosa: (……) 3. Obowiązku określonego w ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku: 11) sędziego, trenera oraz osoby uprawiającej …

Maseczki a jazda konna. Czytaj więcej

Upadłość przedsiębiorstwa – niewypłacalność.

Występujące w tytule artykułu określenie Upadłość przedsiębiorstwa użyłam na potrzeby niniejszego artykułu umownie, ponieważ kluczowym zagadnieniem tego artykułu jest upadłość podmiotu, który nie jest konsumentem. Pojęcie przedsiębiorstwa należy tu rozumieć jako zbiór podmiotów, które nie są konsumentami i posiadają zdolność do upadłości według ustawy Prawo upadłościowe z dnia 28 lutego 2003 roku. Inne są bowiem podstawy upadłości konsumenckiej, a …

Upadłość przedsiębiorstwa – niewypłacalność. Czytaj więcej